«Найкращий книжковий дизайн — 2023»: оголошено видання, які стали переможцямиПро Нас

«Найкращий книжковий дизайн — 2023»: оголошено видання, які стали переможцями

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у співпраці з Goethe-Institut в Україні та за фінансової підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини представляють переможців щорічного Конкурсу «Найкращий книжковий дизайн».

Цього року маємо гран-призера, що також переміг у номінації «Текстова книга». Вітаємо Володимира Гавриша та  Марію Гавриш, авторів концепції видання, дизайну обкладинки та ілюстрацій книги Курта Воннеґута «Сирени Титана», та видавництво «Вавилонська бібліотека». Архітектоніка, верстка — Володимир Гавриш.

У номінації «Утилітарна книга» перемогла книга «Російський колоніалізм», Максима Еріставі від ist publishing. Арт-дирекція — Сергій Майдуков. Ілюстрації — Сергій Майдуков, Аліса Гоц, Нікіта Кравцов, Наталія Козеко, Данило Штангєєв, Наташа Стешенко, Ave Libertatemaveamor. Дизайн та верстка — Остап Ящук, видавництво ist publishing.

Члени журі вирішили сфокусувати номінацію «Візуальна книга» до номінації «Мистецька книга», оскільки, як і у попередні роки, у ній домінують видання про мистецтво, альбоми, фотокниги, каталоги. Вітаємо у цій номінації «NIKIFOR / НИКИФОР», Мирослави Мудрак від Видавництва «РОДОВІД» та Українського Музею у Нью-Йорку.

У номінації «Експеримент» перемогла Єлизавета Берестова з самвидавом «When War Is Coming Home».

Журі також вирішило розширити номінацію «Дитяча книга» до номінації «Візуальний сторітелінг», що дозволяє включати у неї будь-які жанри видань, де, як і в дитячих книжках, історія розповідається за допомогою візуальних засобів. Вітаємо у цій номінації «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни росії проти України», Сері/граф, Аня Іваненко, Женя Полосіна. Художнє оформлення — Студія Сері/граф від видавництва Yakaboo publising.

Фіналісти Конкурсу
«Найкращий книжковий дизайн — 2023»

Номінація «Текстова книга»:

 • «Терор з повітря», Петер Слотердайк. Дизайн та верстка — Володимир Гавриш, ist publishing.
 • «Україна: 50 символів боротьби», Юрій Марченко, Тетяна Капустинська, Дар’я Якуніна, Катерина Іголкіна, Євген Скляренко. Концепція, дизайн обкладинки, дизайн та верстка — Валерія Городчаніна, ілюстрації — Марія Кінович, Platfor.ma, Бланк-Прес.

Номінація «Мистецька книга»:

 • «Janet Sobel: Wartime / Джанет Собель: війна», Пітер Дорошенко, Аліса Ложкіна. Художнє оформлення — Володимир Гавриш, видавництво «РОДОВІД», Український Музей в Нью-Йорку.
 • «Больнічка», Владислав Краснощок. Дизайн — Калін Крузе, редактора — Сергій Лебединський, Музей Харківської школи фотографії (MOKSOP).
 • «Затоплення / Flooding», Нікіта Кадан, Альона Каравай. Книжковий дизайн та верстка — Ярослава Ковальчук, Асортиментна кімната.
 • «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми» — каталог до виставки Jam Factory, автори-упорядники — Борис Філоненко, Катерина Яковленко, Наталія Маценко. Дизайн, верстка, концепція — Катя Дрозд, ist publishing.

 Номінація «Утилітарна книга»:

 • «Більше ніж сервіс», Артур Лупашко. Концепція видання — Артур Лупашко, Тетяна Костіна. Дизайн обкладинки, верстка — Дарія Стеценко, архітектоніка книги — Тетяна Костіна, Дарія Стеценко, punkt publishing.

Номінація «Візуальний сторітелінг»:

 • «Книга-мандрівка. Нескорені», Ірина Тараненко. Художнє оформлення — Марта Лешак, видавництво «Книголав».
 • «Тихо! Триває репетиція», Віктор Мартинюк. Художнє оформлення — Оксана Драчковська, «Видавництво Старого Лева».

 Номінація «Експеримент»:

 • «Hometown», Руслана Ключко. Художнє оформлення — Руслана Ключко, самвидав.
 • «Бруд 1929», Петро Голота. Дизайн, концепція, ідея ілюстрації та верстка — Галя Вергелес. Програмування ШІ — Влад Фролов, самвидав «Буця».

Спецвідзнаки «Найкращий книжковий дизайн — 2023»

 • Спеціальну відзнаку журі за розвиток інді-паблішінгу отримає RISOДЕНЦІЯ.
 • Спеціальна відзнака журі за дизайн поетичного видання отримає видавництво «Дискурсус» та книга Макса Лижова «Якомога». Художнє оформлення — Марина Дяченко, видавництво «Дискурсус».
 • Спеціальна відзнака журі за обраний дизайн-підхід та його можливості — серія «Неканонічний канон» видавництва «Віхола». Обкладинки — Володимир Гавриш, верстка — Сергій Задворний, художня редактура — Вікторія Шелест, видавництво «Віхола».
 • «Скарби шведських архівів» Марини Траттнер отримають спеціальну відзнаку журі за якісне художнє опрацювання архівних матеріалів. Обкладинка, верстка — Олексій Чекаль. Ілюстрації — Наталія Павлусенко, ФОП Максимовська Ю. А.
 • Спеціальна відзнака журі за розвиток періодики:
  «Telegraf. ВОЛЯ», художнє оформлення — Гліб Капоріков, Євгенія Лисенко, Projector publishing.
  «Telegraf. Creativity of the Brave», художнє оформлення — Гліб Капоріков, Анастасія Шишенок, Юлія Строй, Роксана Чичук, Вероніка Сокол, Projector publishing.

Склад журі конкурсу «Найкращий книжковий дизайн — 2023»: Творча майстерня Аґрафка (Романа Романишин, Андрій Лесів), Саша Биченко, Надя Кельм, Гліб Капоріков, Анна Іваненко, Флоріан Ламм (Німеччина), Пшемек Дембовський (Польща).

«Конкурс “Найкращий книжковий дизайн”— один із пріоритетних проєктів Книжкового Арсеналу. Ми проводили конкурс навіть у ті роки, коли сам фестиваль скасовувався через епідемію чи повномасштабну війну в Україні. Наприкінці 2023 року ми традиційно відзначаємо переможців та віддаємо належне професіоналам, які створюють круті книжки, попри всі перепони та труднощі нашого часу. Ми віримо в те, що цей конкурс, його сталість та традиції сприяють розвиткові українського книжкового дизайну, підсвічують стан справ, тренди та напрямки розвитку, які важливо фіксувати та проговорювати в професійних дискусіях», — Юлія Козловець, директорка Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».

«Для Goethe-Institut цей конкурс є історією довготривалих партнерських відносин, які зберігаються навіть у найскладніші часи та є символом сталості. Цього року команда Книжкового Арсеналу у співпраці з Goethe-Institut організовує вже восьмий конкурс. Ми віримо в український дизайн, радіємо результатам конкурсу і мотивовані продовжувати цей шлях», — Фабіан Мюльталер, Директор Goethe-Institut в Україні.

Що отримають переможці Конкурсу?

Володар гран-прі отримає головний приз Конкурсу – знакову статуетку Конкурсу. Фіналісти та переможці конкурсу представлять український книжковий дизайн у міжнародному змаганні «Найкрасивіші книги світу», яке організовує німецький Фонд Buchkunst; також книжки-переможці експонуються на міжнародних книжкових ярмарках у Лейпцигу і Франкфурті. 

Автора найбільшого внеску в оформлення книжки-гран-призера Фонд Buchkunst запросить у професійну подорож до Німеччини у 2024 році. Видавці, чиї видання перемогли у конкурсі та володарі спеціальних відзнак, отримають квитки на Франкфуртський книжковий ярмарок та залучення у професійні події на ярмарку.

Усі подані на Конкурс видання, які не отримали нагород та спеціальних відзнак, будуть передані у бібліотеки спільно з Українським ПЕН.

Конкурс проводить Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у співпраці з Goethe-Institut в Україні. Конкурс «Найкращий книжковий дизайн — 2023» відбувається за фінансової підтримки Державного міністерства культури та ЗМІ Німеччини.

Усі фото — Олександр Попенко.

Партнери проєкту — Франкфуртський книжковий ярмарок та Фонд Buchkunst.

Медіапартнери — Telegraf.Design та Читомо.

Партнер гостинності — BURSA.