Книжковий Арсенал відвідали понад 50 000 людей
З 30 травня по 3 червня у Мистецькому арсеналі відбувся VIII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який відвідало понад 50 тисяч людей. Більш як 150 видавництв представили свої найкращі новинки, 25 ілюстраторів свої роботи, дизайнери, художники – виставкові проекти.
Проект майбутнього став фокус-темою фестивалю. Кураторка програми Віра Балдинюк запропонувала поміркувати над таким: про що людство мріє далі? яким буде майбутній світовий устрій, які шанси в демократії перед лицем гібридних викликів? як протистояти дегуманізації у часи змін? чи спроможні сучасні технології створити (над)людину?
Рекордна кількість іноземних гостей відвідала фестиваль – 106 гостей з 31 країни світу.
До України приїхали Оскар Бреніф’є (Франція), поет, перекладач і правозахисник, один із засновників Литовської Гельсінської групи, професор слов’янських мов і літератур в Єльському університеті Томас Венцлова (Литва), яскравий представник водночас хорватської та боснійської літератур Міленко Єрґович (Боснія і Герцеговина), президент Американської асоціації літературних перекладачів Арон Ажі (США), президент ісландського PEN-клубу, знаний ісландський письменник Сйон, провідний ізраїльський автор Меїр Шалєв (Ізраїль), одна з найпомітніших італійських письменниць Франческа Меландрі (Італія), всесвітньо відома письменниця, есеїстка і журналістка Славенка Дракуліч (Хорватія-Швеція).
Вперше зі стендом взяли участь посольства США, Угорщини, Лівану, Ізраїлю. Стенд найбільшої книжкової виставки світу – Франкфуртської – вже вдруге представлений на фестивалі.
Протягом фестивалю відбулося 452 події.
Під час «Книжкового Арсеналу» було представлено 8 виставкових проектів.
Центральною виставкою став проект куратора Павла Гудімова «Metropolis. минулі утопії майбутнього». На виставці були представлені погляди візіонерів минулого «на завтра» у площині архітектури, винаходів, кіно.
Також відбулося 7 спеціальних тематичних програм, серед яких програми від Української візуальної книги, науково-популярного журналу «Куншт», Club of creative philosophy, #тижфантаст, «Творці майбутнього», школи каліграфії та шрифту «Арт і Я», а також вперше професійна програма для видаців – Booking the future. Видавничі тренди, інновації і прогнози.
VR-проекти
Першу книжку у віртуальній реальності «Знайомство з Туконі» продивилося 1800 відвідувачів.
«Ми були приголомшені кількістю відвідувачів, які хотіли подивитися наш проект. Протягом усіх днів Книжкового Арсеналу біля нашого стенду була черга з бажаючих, часто з 15-20 людей. Це підтверджує той факт, що глядачі голодні до інноваційних форматів, і я радий, що віртуальна реальність і чудовий книжковий світ зустрілися в нашому проекті», – коментує Олексій Фурман, виконавчий продюсер New Cave Media.
Великою популярністю користувалися проекти віртуальної реальності «Out of Sight» (Нідерланди), «Перевтілення» Франца Кафки (Goethe- Institut в Україні та Франкфуртський книжковий ярмарок), а екскурсія віртуальним приміщенням модернізованої київської бібліотеки ім. М.Костомарова за допомогою VR-окулярів.
Найкращий книжковий дизайн-2018
На Книжковому Арсеналі втретє визначили переможців конкурсу на найкращий книжковий дизайн 2018 року. 1 місце та Гран-прі конкурсу отримала книжка «Я так бачу» Видавництво Старого Лева. Автори та дизайн: творча майстерня «Аґрафка« (Романа Романишин, Андрій Лесів). З переліком переможців можна ознайомитись тут.
Рекордна кількість ЗМІ висвітлювала події Книжкового Арсеналу.
За 5 днів фестивалю акредитацію преси отримали представники 244 телевізійних каналів, періодичних видань та онлайн-медіа. На «Книжковий Арсенал» приїхали журналісти з Херсона, Кропивницького, Луцька, Вінниці та інших міст, а також іноземні журналісти.
Вперше на «Книжковому Арсеналі» працювала виїзна студія UA: Суспільне мовлення.
За 5 днів фестивалю у виїзній студії генерального інформаційного партнера фестивалю UА:Суспільне мовлення відбулось близько 55 годин живого теле- і радіоефіру на Радіо Культура (третій канал UA: Українське радіо) та телеканалі UA: КУЛЬТУРА. Понад 70 відомих письменників, журналістів, перекладачів, сценаристів, ілюстраторів, видавців, режисерів стали гостями програм. У прямому ефірі з «Книжкового Арсеналу» також вийшли програми «Культурна афіша здорової людини», «Лайфхак українською» та влог «Що там Арсенал?».
Кураторська команда Книжкового Арсеналу 2018:
– Оксана Хмельовська — координаторка фестивалю
– Таня Родіонова — координаторка проектів
– Віра Балдинюк — кураторка фокус-програми «Проект майбутнього»
– Поліна Городиська — кураторка Міжнародної програми
– Оксана Щур — кураторка Української програми
– Юлія Козловець — кураторка Дитячої програми «Далі буде!..»
– Ірина Славінська — кураторка спеціальної програми «Слова року»
– Анастасія Євдокимова — кураторка Поетичної програми «Загірні королівства: поетичні книжки, які з’являться завтра»
– Павло Гудімов — куратор виставкового проекту «Metropolis. Минулі утопії майбутнього»
– Андрій Курков — запрошений куратор спеціальної програми «Куди складати чужий історичний досвід?»
– Андрій Кириченко — куратор Музичної програми від фестивалю Nextsound
IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбудеться наприкінці травня 2019 року.
VIII Міжнародний фестиваль «Книжковий арсенал», фото repor.to
Розмова із автором книги «Франческа. Повелителька траєкторій» Доржем Бату «Неможливе – можливо» та автограф-сесія автора. Організатор: Видавництво Старого Лева, фото repor.to
Презентація «Антології молодої української поезії ІІІ тисячоліття». Організатор: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, фото repor.to
Зустріч із Ельчіном Сафарлі (Туреччина) «Другий Орхан Памук». Організатор: BookChef, фото repor.to
Дискусія «Такі, як ми?» в межах презентації книжки Славенки Дракуліч «Вони б і мухи не скривдили». Організатор: Комора, фото repor.to
«Вірші як lyrics: коли вірші стають музичними композиціями». Розмова з автором пісень Бйорк. Учасники: Сйон (Ісландія), Юрій Андрухович. Організатор: Видавництво «Видавництво». За підтримки Ісландського літературного центру, фото repor.to
Сергій Жадан. Вірші з рукопису нової книжки «Антена». Організатори: Meridian Czernowitz, фото repor.to
Виставка «Metropolis. минулі утопії майбутнього», фото repor.to
Книжка у віртуальній реальності «Знайомство з Туконі», фото repor.to
Студія UA:Суспільне мовлення на Книжковому арсеналі, фото repor.to