Книжковий Арсенал спільно з BolognaBookPlus представляє колекцію українських візуальних книгПро Нас

Книжковий Арсенал спільно з BolognaBookPlus представляє колекцію українських візуальних книг

Книжковий Арсенал та BolognaBookPlus, відгалуження Болонського ярмарку дитячої книги, яке працює з універсальним книговиданням, у межах ініціативи Talking Pictures, що присвячена візуальній книзі та сучасному книговиданню для дорослої аудиторії, представляють колекцію українських візуальних книжок.

До участі в ініціативі Talking Pictures команда Книжкового Арсеналу приймала видання, які були видані протягом 2021–2024 років українськими видавництвами та створені українськими авторами, ілюстраторами, дизайнерами, фотографами для дорослої аудиторії.

На основі отриманих видань від Книжкового Арсеналу міжнародне журі ініціативи Talking Pictures сформувало колекцію з 54 візуальних видань для дорослої аудиторії, що експонувалися на цьогорічному Болонському ярмарку дитячої книги 8-11 квітня, а також будуть представлені на ХІІ Книжковому Арсеналі з 30 травня до 2 червня цього року.

З них міжнародне журі обрало переможця — це серія періодичних видань Telegraf Design від Projector Publishing. Автор візуального рішення цього видання запрошений відвідати Болонський ярмарок дитячої книги 2025 року.

Спеціальні відзнаки отримали:

  • «NIKIFOR / НИКИФОР» Мирослави Мудрак від Видавництва «РОДОВІД» (РОДОВІД) та Українського Музею у Нью-Йорку (2023),
  • «Бог свободи» Юлії Мусаковської від «Видавництва Старого Лева» (Видавництво Старого Лева) (2021),
  • «Hometown» Руслани Ключко, самвидав (2023).

Представники міжнародного журі так прокоментували своє рішення.

Стівен Ґуарначча, член міжнародного журі:

«Книга, зведена до послідовних зображень на екрані, трансформується, коли її сприймають в контексті книжкового об’єкта, для якого ці зображення були створені. Роль контексту надзвичайно важлива. Книга з фотографіями, яка в одному контексті може передавати одну ідею, зі зміною контексту — доповнена додатком або іншим заголовком, через зміну виробничих цінностей, за допомогою яких вона виражається, — може передавати зовсім інше. Журі було вражене (іншим словом це не назвеш) надзвичайною якістю друку та виробництва. Відданість високим стандартам якості в усіх аспектах цінна в будь-який час, а особливо під час війни. У цих виданнях усе: зміст, дизайн, папір, друк та виробництво — на зразковому рівні».

Ніл Пакер, член міжнародного журі:

«Це була велика честь і привілей — отримати запрошення до журі Talking Pictures 2024, щоб допомогти обрати переможця. Широта й глибина поданих видань були вражаючими, у багатьох випадках тематика була дуже зворушлива. Було дуже важко з такої великої кількості сильних учасників вибрати одного переможця і лише три спеціальні відзнаки. Звичайно, війна, яка досі триває в Україні, присутня в усіх цих книгах більшою чи меншою мірою, навіть якщо вона не є темою видання, але я думаю і сподіваюся, що ми оцінювали ці книги саме як книги. Те, чим може бути книга, що вона може робити як об’єкт. Ми також враховували й те, яка у неї функція та як вона цю функцію виконує.

Видання, що перемогли, — звісно, дуже гарні книги, унікальні як ідеї та захопливі приклади дизайну, але вони також ідеально виконують задачу з передачі закладеного змісту, а тому, певно, відповідають усім критеріям видатних книг».

Цінність ініціативи Talking Pictures та можливість привернути увагу до українських візуальних видань на міжнародному рівні відзначила Оксана Карп’юк, менеджерка професійних програм Книжкового Арсеналу:

«Для Міжнародного фестивалю Книжковий Арсенал дуже важливо підтримувати візуальну культуру української видавничої галузі, а також відзначати професіоналів, які, попри повномасштабну війну, зберігають високу якість дизайну книг, що спирається на довгострокову традицію. Ми вдячні BolognaBookPlus за те, що саме Україна в цьому році була обрана фокусною країною ініціативи Talking Pictures, ми будемо раді поділитися колекцією та її переможцями з відвідувачами цьогорічного Книжкового Арсеналу в Києві.
Щодо переможця, «Телеграф» — це серія журналів про українську візуальну культуру, яка була започаткована незадовго до повномасштабного вторгнення. Дуже цікаво, що журнал як редакційний формат (разом з репортажем і поезією) — це чудовий жанр для відображення поточних процесів у ситуації, в якій обставини швидко та непередбачувано змінюються, порівняно з книгою, яка потребує певної часової відстані для глибшої рефлексії. «Телеграф», «Нікіфор» і «Рідне місто» були в списку переможців нашого конкурсу «Найкращий дизайн книги» серед вибраних книг у 2022 та 2023 роках».

З повним переліком українських візуальних книжок, що увійшли до колекції Talking Pictures, можна ознайомитися за посиланням


Болонський ярмарок дитячої книги — три глобальні книжкові події міжнародної торгівлі правами та ліцензіями, які щорічно відбуваються в однойменному італійському місті, де культура взаємодіє зі стилем та створюються комерційні відносини.

BolognaBookPlus (BBPlus) була запущена BCBF/BolognaFiere у 2020 році у співпраці з Італійською асоціацією видавців (AIE), щоб охопити авдиторію універсального книговидання через триденну програму виставки, навчання, конференцій та інших можливостей, які відбуваються паралельно із загальновідомим Болонським ярмарком дитячої книги 8-11 квітня 2024 р. Під керівництвом запрошеної директорки Джекс Томас та за підтримки британської команди, BolognaBookPlus тісно співпрацює з командою Болонського ярмарку дитячої книги.

Ініціатива Talking Pictures — це співпраця між Hamelin Association та Стівеном Ґуарначча, задумана у 2018 році в партнерстві з Болонським ярмарком дитячої книги та видавничим тижневиком Publishers Weekly з нагоди першого New York Rights Fair, щоб дослідити культурну важливість та постійний вплив сучасної міжнародної візуальної книги. Talking Pictures має на меті якнайповніше дослідити цю багату територію, на якій різні сектори книговидання для дорослих і дітей переплітаються і дають життя новим формам візуальної мови, новим літературним і видавничим утворенням, що охоплюють увесь спектр напрямків творчого самовираження. У фокусі уваги — книжки, які розмивають кордони між сучасним комерційним книговиданням і новітніми течіями в малотиражному книговиданні. Talking Pictures 2024 фокусується на одному регіоні — Україні.