Надя Саяпіна. Лист до мамиЛабораторії

Надя Саяпіна. Лист до мами

Лабораторія сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу» представляє новий виставковий проєкт художниці Наді Саяпіної «Лист до мами».

Переді мною білий аркуш. Усередині — дуже багато слів і образів, які хочеться висловити, перетворити їх у письмо. Хочеться писати так, щоб мене зрозуміли й щоб нічого не було викривлено. Але множинність поглядів та сприйняттів може створювати стільки прочитань, скільки є читачів. І мені часом страшно від того, що мої слова можна легко спотворити, завдати ними болю іншим. Однак не писати я не можу, оскільки писати — значить не втрачати зв’язок з тими, хто не поруч: мамою, татом, коханою людиною, другом чи ворогом. Писати — значить структурувати свій досвід, дати йому вихід, перепрожити знову й подивитися з боку. На аркуші я можу бодай ефемерно повернути собі те, що втратила, — свій дім. Я досі пишу листи й збираю чужі, які формую в довгий архів різних досвідів та історій. Коли намагаюся подумати, навіщо я пишу листи, то усвідомлюю, що досі маю маленьку надію отримати відповідь.

Проєкт «Лист до мами» базується на історіях людей, що вимушено покинули Білорусь і наразі вибудовують свій побут на новому місці. Основу проєкту складають тридцять інтерв’ю з білорусами та білорусками, які художниця записувала протягом кількох місяців. Проєкт розкриває афективний бік досвіду переселення: особисті переживання, відчуття втрати дому, безпорадність і розгубленість, страх, невизначеність, почуття провини. У виставковому просторі представлено погляд на те загальне/різне, що пережили його учасники та учасниці. Художниця звертається до малюнку, перформансу та інсталяції, через які глядач_ка занурюється та перепроживає емоції людей, що покинули свою країну. 

У межах виставки «Лист до мами» Надя провела зустріч, на якій пропонувала місцевим жителям, взаємодіючи з листами учасників та учасниць проєкту, написати власний лист чи зробити малюнкок про те, чого не вистачає цим людям на новому місці. У межах експозиції кожн_а глядач_ка може стати частиною проєкту та створити свій малюнок або текст на основі листів. Через практику спільного письма та малювання художниця апелює до спільного проживання болісного досвіду й емпатії та створює поле для подальшого діалогу.

Проєкт реалізовано в межах резиденції Мистецького арсеналу та Goethe-Institut в Україні.

Кураторка: Наташа Чичасова. 


Надя Саяпіна — художниця, авторка проєктів, арттьюторка. У своїй практиці використовує різні медії — перформанс, мультимедії, інсталяції, живопис, текст і арттерапію, — фокусуючись на медіації, як можливості проявити голос «інших». Сьомого вересня 2020 року художницю було затримано в її домі й засуджено на 15 діб за участь у колективній мистецької акції проти насильства. У жовтні Саяпіна виїхала з Білорусі. Зараз працює в Києві.

Виставка «Лист до мами» триватиме у Малій галереї Мистецького арсеналу з 08 червня до 04 липня 2021 року.
Вхід вільний.

Графік роботи галереї:
вівторок-неділя, 12:00-20:00
понеділок — вихідний

Долучіться до творчої майстерні з художницею 19 або 20 червня. Докладінше за посиланням: https://bit.ly/3zoVnp0

Проекти