У Мистецькому арсеналі відкрилася виставка сучасного мистецтва «Співіснування з темрявою»
Мистецький арсенал презентував нову виставку сучасного українського мистецтва «Співіснування з темрявою»
У чотирьох залах Мистецького арсеналу представлені мультимедійні та аудіовізуальні інсталяції, перформанси, живопис та інші художні роботи таких авторів і авторок: Терези Барабаш, Сергія Петлюка, Даші Подольцевої і Олексія Шмурака, Антона Саєнка, Івана Світличного, Федора Тетянича, Максима Ходака, Терези Яковини та Photinus studio.
Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал
«Виставка «Співіснування з темрявою» — про майбутнє, в якому досвід блекаутів 2022 року стає точкою відліку для роздумів про місце в ньому технологій, а також важливість солідарності та взаємодопомоги. Під час розробки концепції виставки команді Мистецького арсеналу було важливо врахувати минулорічний досвід та підготуватись до нових імовірних обстрілів і знеструмлень. Для нас було важливо зробити проєкт енергонезалежним. Відтак, ми намагались адаптувати представлені на виставці твори таким чином, щоб це стало можливим. Тож у випадку відключень світла виставка зможе деякий час працювати від генератора — автономно від загальноміської електромережі, — зауважила під час відкриття виставки співкураторка виставки, керівниця відділу сучасного мистецтва Мистецького арсеналу Наташа Чичасова.
«Основними питаннями цієї виставки були: яким має бути мистецтво, щоб залишатись видимим у темряві, та як має змінюватись інституція, щоб допомагати мистецтву і художникам теж бути присутніми у будь-яких складних ситуаціях, які переживає культурне поле сьогодні. Тому наша виставка вибудувана як певний маршрут, яким ви можете прямувати між світлових плям, які випромінюють окремі художні роботи, і, зупиняючись біля них, дивитись, які відповіді дають різні художники і художниці», — підкреслив під час відкриття співкуратор проєкту Антон Усанов.
Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал
Співіснування з темрявою — це те, чого нам усім довелося навчитися, починаючи з жовтня 2022 року і впродовж багатьох місяців, коли Росія систематично обстрілювала об’єкти критичної інфраструктури України, що призвело до запровадження віялових відключень електроенергії і перебоїв із постачанням води, тепла та зв’язку.
«Ця виставка навіть не стільки про героїчний спротив цьому терору, як спроба подумати про те, як змінюється саме мистецтво в цей час, про природу самого мистецтва, про співбуття з темрявою. І, власне, коли ми обговорювали назву цієї виставки, для нас дуже важливим було це слово «співіснування» — саме зануреність в темряву і те, яким чином ми знаходимо нові способи солідарності і співбуття. Ми не знаємо, якою буде ця осінь, якою буде зима, але ми точно будемо відкриті для вас і будемо чекати на вас також на наших подіях в межах виставки», — зазначила під час відкриття виставки заступниця генеральної директорки з питань сучасного мистецтва Ольга Жук.
Виставка «Співіснування з темрявою» говорить про майбутнє, в якому пережитий досвід блекаутів стає точкою відліку для роздумів про технології, солідарність і взаємодопомогу. Майбутнього, у якому футуристичні мрії про автономний простір для переживання катастрофи несвідомо нагадують «пункти незламності».
Під час відкриття виставки відбувся перформанс художника Максима Ходака у просторі його інсталяції. У межах перформансу художник відтворив досвід показу фільму в кінотеатрі без електрики, як це було під час постійних відключень світла у 2022 році. Художник зімітував ситуацію знеструмлення в кінотеатрі, коли не показаний до кінця фільм існує тільки в усних переказах тих, хто був на перерваному показі. Для цього митець переказав фільм, який глядачі мали б побачити. Було переказано стрічку «Злива» (1929) Івана Кавалерідзе, яка наразі вважається втраченою.
Фото: Олександр Попенко © ДП НКММК Мистецький арсенал
Відвідати виставку можна до 31 березня 2024 року. Графік роботи: середа-неділя, з 12:00 до 19:00. У межах роботи виставки заплановано освітні події, перформанси та екскурсії.
Тож слідкуйте за оновленнями на сайті Мистецького арсеналу та у соціальних мережах!
❗️Виставка містить інсталяції з високим сенсорним навантаженням.
Виставку створено в партнерстві з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу» в межах реалізації проєкту профінансованого урядами Великої Британії, Канади, США, Фінляндії, Швеції та Швейцарії.