Колекція Ігора ДиченкаВиставки

Колекція Ігора Диченка

Упродовж всього життя  мистецтвознавець і художник Ігор Диченко  збирав твори великих митців, які уславили Україну, − К. Малевича, О. Богомазова, В. Пальмова, В. Єрмилова, О. Хвостенко-Хвостова, В. Меллера, О.Павленко, Д. Бурлюка, М.Бойчука, А. Горської, О. Заливахи, А. Криволапа. Ще за радянських часів фахівці відносили його колекцію до першої десятки серед тогочасних приватних збірок. Роботи експонувались у Нью-Йорку, Сан-Франциско, Токіо, Мюнхені, Лондоні, Едмонтоні, Оденсі, Санкт-Петербурзі, Москві, Пермі, Одесі.

Навіть перебуваючи у скрутних  обставинах і маючи різноманітні вигідні пропозиції, Ігор Сергійович понад усе прагнув зберегти цілісність і недоторканість свого зібрання. У 2014 р. він відкинув пропозицію московської галереї «Проун» щодо вивезення кількох творів на виставку за межі України, вважаючи що у такий непростий час його шедеври мають залишатися вдома. «Він створював колекцію, щоб залишити її народові України», ‒ наполягала в одному зі своїх інтерв’ю вдова і однодумець колекціонера Валерія Вірська.

Ігор Сергійович чудово розумів цінність зібраних ним шедеврів та потенційні небезпеки пов’язані з їхнім утриманням, тому з кінця 1980-х рр. передав найцінніші шедеври на тимчасове зберігання до державних музейних інституцій – у різний час прихистком колекції були Музей книги і друкарства України, Національний художній музей України, Музей історії міста Києва, з 2011 р. колекція частинами надходила на тимчасове  зберігання до Мистецького Арсеналу. Ігор Сергійович мріяв про музей у Києві, де він міг би постійно експонувати свою колекцію, щедро ділитись власними знаннями про мистецтво. На жаль,  надіям колекціонера відкрити свої скарби людям, не судилося справдились за його життя. Своєрідною посмертною присвятою колекціонеру стала виставка «Арлекін іде», яка відбулась у «Мистецькому Арсеналі» в серпні 2015 року, та видання довгоочікуваного каталогу колекції.

12 жовтня 2015 р. за участю Президента України Петра Порошенка відбулося підписання документів, за якими колекція Ігоря Диченка перейшла у власність українському народові ‒ у музейний фонд держави з правом зберігання та експонування Мистецьким Арсеналом. Завдяки шляхетному рішенню дружини мистецтвознавця Валерії Вірської  безцінна культурна спадщина світового рівня, що складається з більше ніж 509 творів живопису, графіки, прикладного мистецтва, буде передана майбутнім поколінням, які, маючи за приклад великих українських митців, розвиватимуть мистецтво світового рівня, а звичайні громадяни  матимуть можливість оглядати твори у відкритих музейних експозиціях.

«Передаючи колекцію державі в особі «Мистецького Арсеналу», Валерія Семенівна втілює волю свого покійного чоловіка Ігоря Диченка, який дуже любив наш музей і хотів, щоб зрештою його колекція належала Україні. Впевнена, що від сьогодні і через 100 років українці будуть із вдячністю згадувати цю видатну родину, цих відданих людей культури і мистецтва – Валерію Вірську та Ігоря Диченка. Сьогодні вони стали історичними постатями, нарівні з родинами Ханенків та Терещенків, які не лише зберегли для нащадків шедеври мистецтва, але й надали нам підстави пишатися своїми співвітчизниками.

Ми хочемо, щоб українське суспільство усвідомило, наскільки надзвичайним, героїчним є вчинок Валерії Вірської. У часи, коли навколо стільки негативу, брудних політичних ігор, ця людина наважилася на щось більше ‒ по-справжньому величне. Якщо говорити про музейну сферу України, то дарування Валерією Вірською колекції, що складається з більше ніж 500 робіт, ‒ це теж унікальний випадок, адже музейні фонди нашої країни майже не поповнюються. У держави немає на це грошей. У меценатів, мабуть, простого людського бажання. Поява такого зібрання в музейному фонді країни ‒ це безпрецедентна подія, адже існують окремі періоди історії українського мистецтва, які не музефіковані з тих чи інших причин. Жахливою була ситуація з авангардом, адже за радянських часів він був поза законом. У свою чергу «Мистецький Арсенал» провів велику роботу для того, щоб колекція Ігоря Диченка була передана країні, ми багато років засвідчували свою готовність зберігати й експонувати її», – зазначила генеральний директор НКММК «Мистецький Арсенал» Наталія Заболотна.

Виставкові проекти за участю Колекції Ігоря Диченка у Мистецькому Арсеналі:
«ВІДКРИТА КОЛЕКЦІЯ. Ігор Диченко, Валерія Вірська – українському народові» (29.10 – 22.11.2015)
«АРЛЕКІН ІДЕ…» In Memoriam (20.08 – 6.09.2015)
«СЦЕНА УКРАЇНСЬКОГО АВАНГАРДУ» (8.06 – 29.06.2014)
«Велике і Величне» (27.07 – 29.09.2013)
«Великий антикварний салон» (17.10 ‒27.10 2013)


Архів

YouTube video