Катерини Білокур. Хочу бути художникомВиставки

Катерини Білокур. Хочу бути художником

Масштабна ретроспектива робіт видатної мисткині ХХ сторіччя Катерини Білокур та виставка українських художниць, які працюють у жанрі відео-арту.

Дати проведення: 16 червня – 9 серпня 2015

Місце проведення: НКММК «Мистецький Арсенал»

Організатор: НКММК “Мистецький Арсенал”

Партнери:
Національний музей українського народного декоративного мистецтва
Яготинський історичний музей
Національний музей літератури України
Національний музей Тараса Шевченка
Меморіальний музей-квартира Павла Тичини
Видавництво “Родовід”
Національний центр Олександра Довженка
Національний академічний драматичний театр ім.І.Франка
Київська міська державна адміністрація
Управління культури, національностей та релігій Київської обласної державної адміністрації

Куратор: Аліса Ложкіна 

16 червня 2015 року в Мистецькому Арсеналі відкрилась виставка Катерини Білокур, однієї з найбільш відомих і водночас незнаних українських художниць ХХ сторіччя. Здавалося б, усі чули це ім’я, але здебільшого воно викликає лише дуже буквальну асоціацію з квітковими мотивами. Проте творчість Білокур має значно глибший екзистенційний вимір, а біографія художниці – надзвичайно яскрава і актуальна історія про долю геніальної жінки, яка прагнула займатись мистецтвом в українській провінції на тлі тяжких історичних і політичних обставин ХХ сторіччя.

На безпрецедентній виставці вперше в історії незалежної України в одному виставковому проекті буде представлено майже весь творчий доробок Катерини Білокур з колекції Музею українського народного декоративного мистецтва, Яготинського історичного музею, та інших провідних українських музеїв. Це близько 100 шедеврів, серед яких і олійний живопис, і малюнки, і невеличкі нариси. Нарешті, глядачі матимуть змогу  оцінити всі грані таланту унікальної художниці, яка є одним із символів української культури.

У 2015-му виповнюється 115 років з дня народження Катерини Білокур, і з цієї нагоди ми запрошуємо вас до подорожі унікальним світом мистецтва, яке було народжене великим болем душі, але, попри все, випромінює надзвичайну енергію позитиву. В наш час гостросоціальних потрясінь ми всі потребуємо надії, і саме ця надія живе у медитативних і глибоких творах Білокур.

“Хочу бути художником!” – автобіографічна цитата і життєве кредо Катерини Білокур. Ця фраза є певною межею, що повністю змінила життя молодої жінки, яка була змушена пожертвувати своїм особистим щастям заради того, щоби займатись мистецтвом. Людина, яка не отримала навіть початкової освіти і жила у примітивних умовах українського радянського села, Білокур пережила усі найжахливіші сторінки української історії минулого сторіччя: революцію, Голодомор, Другу світову війну, і, попри все, змогла реалізувати свою зухвалу мрію стати художницею. Ще у 20-ті роки ХХ сторіччя, молода жінка прийняла самостійне і мужнє рішення присвятити себе живопису, і цей крок став могутнім протестом проти консервативного патріархального середовища, де пройшло все життя Катерини Білокур. Така відданість своєму ідеалу і неймовірна глибина творів художниці ставлять її в один ряд із найвидатнішими світовими митцями ХХ сторіччя, багато з яких, так само як і Катерина Білокур, були самоуками.

Звідки приходить це могутнє й часом ірраціональне бажання займатись мистецтвом? Чи змінилися у сучасній Україні умови для жінок-художниць, які роблять вибір на користь сучасного мистецтва? Що означає цей вибір для українських мисткинь, які сьогодні працюють у нових медіа і, зокрема, експериментують у жанрі відео-арту? Мистецький Арсенал перетворюється на майданчик діалогу крізь десятиліття між Катериною Білокур і українками, які так само, як і мисткиня майже сто років тому, промовляють сьогодні зухвалу фразу “Хочу бути художником!”.

В експозиції проекту відео-роботи сучасних українських художниць: Катерини Берлової, Наталії Блок, Ути Кільтер, Лізи Готфрік, Дар’ї Кольцової, Ольги Ланник, Ольги Селіщевої, Зінаїди Ліхачової, Анастасії Лойко, Соломії Савчук & Наталії Голіброди, Оксани Чепелик, Аліни Якубенко, Дар’ї Кузьмич

Дизайн експозиції: Альона Соломадіна

У програмі ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ 16 червня:

  • Українська композиторка Алла Загайкевич представить електроакустичний перформанс “Літати…” – аудіо-інсталяція з використанням прийомів алгоритмічної композиції “Concerto misterioso” українського композитора-авангардиста Л. Грабовського.

Concerto misterioso”, який Л. Грабовський закінчив 1977 року, – твір що, напевно, дотепер залишається  технологічно найрадикальнішим в усій новітній українській музиці. Партитура  має присвяту: “Генію українського малярства Катерині Білокур”.

“Concerto misterioso” належить до напрямку “алгоритмічної композиції” і подібно до творів знаменитого Я. Ксенакіса апелює до генерованих “випадкових чисел”, що використовуються для побудови ланцюжків музичного синтаксису. Л.Грабовський вперше надав українському фольклору абсолютно несподіваного “абстрактного” звучання – у творі звуковисотні лінії зі збірки “Пісні Явдохи Зуїхи” поєднуються з надскладними ритмічними сетами, зібраними з ланцюжків генерованих числових пропорцій.

Результатом такого творчого методу  стало “таємниче” концертування – складне мереживо летючих, майже невагомих інструментальних траєкторій. Кожен інструмент наче намагається вирватися з “власного діапазону”–  вгору, вгору… злетіти…

  • Проект-перформанс від режисера  Олександра Білозуба “Дві квітки кольору індиго”, який присвячено перегукам у творчості Катерини Білокур і мексиканської художниці ХХ сторіччя Фріди Кало. 

Вистава побудована на збігах і на розходженнях цих двох жіночих історій:«Вони практично жили в один і той же час – Фріда Кало померла на шість років раніше. Дві жінки-художниці, яких ніхто не вчив малювати, які стали знаковими для своїх культур. Дві мисткині, які створили свої закони живопису, придумали їх і в ньому жили».

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

  • 17 червня о 15:00 відбулася методична зустріч-навчання для екскурсоводів. Провела її фахівець Національного музею українського народного декоративного мистецтва Білоус Людмила, заступниця генерального директора музею з наукової роботи.
  • 20 червня о 14:00  – кураторська екскурсія виставкою від Аліси Ложкіної. Екскурсія є безкоштовною, вхід на виставку – на загальних підставах. Реєстрацію завершено.
  • 24, 26 червня о 12:00, о 14:00 та о 18:00, 25 червня о 12:00, о 14:00 та о 16:30 – унікальна можливість оглянути роботи художниці в екскурсійному супроводі завідувачки Музею-садиби Катерини Білокур Ольги Шаповал. Екскурсія є безкоштовною, вхід на виставку відбувається на загальних підставах.
  • 25 червня о 18:00 – зустріч з режисеркою фільму «Катерина Білокур. Послання» Ольгою Самолевськоюта композитором стрічкиВолодимиром Губою.
  • 27 червня о 14:00 розмова у формі відкритої екскурсії «Листами мов зорею засвічу» з Галиною Безкоровайною фахівцем музею Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
  • Щосереди о 18:00 вечірня-школа живопису для дорослих «Натюрморт з натури». Викладач – Вадим Кавсан, художник і ілюстратор. ДЕТАЛІ ТА РЕЄСТРАЦІЯ.
  • 9 липня о 18:00 – спеціальний показ фільму Сергія Параджанова «Українська рапсодія». Перед показом відбудеться лекція кінознавця Олександра Телюка, фахівця з Національного центру Олександра Довженка.

Деталі екскурсійної програми:
Вартість екскурсійної путівки – 200 грн.
Екскурсія англійською мовою – 250 грн.
Безкоштовні екскурсії – вівторок, четвер о 18:00; субота, неділя о 14:00 та о 16:00. Довідки та замовлення екскурсії за телефоном:  067 247 21 96.

Ретроспектива документальних фільмів реалізована за підтримки Національного центру Олександра Довженка.

Показ фільму «Українська рапсодія» (реж. Сергій Параджанов, Київська кіностудія імені Олександра Довженка, 1961, 88 хв.) Один з найбільш яскравих фільмів українського періоду Сергія Параджанова розповідає про життя і кар’єру співачки Оксани. Її життєвий шлях від українського села, крізь полум’я війни до світової слави є в чомусь типовим шляхом для української мисткині першої половини ХХ століття у тоталітарній Радянській державі. Схожим він є до долі оперної Євгенії Мірошниченко, яка озвучила вокальні партії Оксани у фільмі. Подібним він є і до біографії Катерини Білокур. Крім цього Параджанов – ледь не єдиний український режисер, творчість якого ввібрала в себе колористику робіт Катерини Білокур. Наприклад, послідовник Параджанова, режисер Роман Балаян не раз порівнював «кіно-примітиви» свого вчителя з творами Білокур та Примаченко.

Показ фільму «Катерина Білокур. Послання» (реж. Ольга Самолевська, Студія «Кінематографіст», 2001, 52 хв.) Неігровий фільм-колаж, зроблений на основі картин художниці та її життєвої сповіді, зачитаної голосом письменниці Катерини Мотрич. Авторка фільму Ольга Самолевська трудилася над ним майже чверть століття. В якийсь момент навіть втратила готовий монтаж фільму, по частинам відновивши його, нарешті створила цілісний кіно-портрет однієї з найбільш важливих українських художниць останнього століття.  Показ відбувається на постійній основі протягом всієї виставки.

Також окремою частиною експозиції є показ уривків з фільмів 20-х років про українське село. Фільми, які було використано для створення добірки: “Перекоп” (реж. Іван Кавалерідзе, 1930), “Хліб” (реж. Микола Шпиковський, 1929) та “Арсенал” (реж. Олександр Довженко, 1928).

Під час виставки «Катерина Білокур. Хочу бути художником!» в рамках благодійного проекту «Арсенал добрих справ» триває акція “Народний безпілотник” від БО “Фонд розвитку безпілотної авіації”, пріоритетним напрямком діяльності якої є допомога силам АТО у проведенні розвідувальних операцій із застосуванням БПЛА. Акція має на меті збір благодійних коштів для виготовлення БПЛА, навчання розвідників, а також координацію діяльності всіх волонтерських груп, що опікуються даним напрямком. Благодійні внески можна зробити на стенді БО “Фонд розвитку безпілотної авіації” із скринькою для пожертв. Окрім того представники Фонду долучилися до Проекту “Польова мобільна лазня для Воїнів”, яку ініціював священик-волонтер Богдан Тимошенко.

Докладніше про проект та потреби за посиланням: https://www.facebook.com/oBohdanTymoshenko/posts/835213639895196

Довідкова інформація: 

ГОДИНИ РОБОТИ:

З 17.06 – 9.08:

11:00 – 20:00

Загальна вартість вхідного квитка на виставку «Хочу бути художником!» – 40 грн., пільгового квитка – 20 грн.

Пільговий вхід дійсний для учнів (старших 12 років), студентів, пенсіонерів за наявності відповідного документу.

Безкоштовний вхід для дітей до 12 років, інвалідів 1-2 групи, військовослужбовців строкової служби, учасникам АТО, музейним працівникам, членам Спілки художників (за наявності посвідчення).

ЕКСКУРСІЇ:
Вартість екскурсійної путівки – 200 грн.
Екскурсія англійською мовою – 250 грн.
Безкоштовні екскурсії – вівторок, четвер о 18:00; субота, неділя о 14:00 та о 16:00.
Довідки та замовлення екскурсії за телефоном:  050 603 52 00

МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ:
вул. Лаврська 12
Тел./факс: +380 44 288 52 25
facebook.com/Mystetskyi.Arsenal

ПРЕС-ЦЕНТР МИСТЕЦЬКОГО АРСЕНАЛУ:
pressa@artarsenal.in.ua (для акредитації)
Тел.: +380 44 288 52 26


Архів

YouTube video