Мистецький арсенал у 2018 роціПро Нас

Мистецький арсенал у 2018 році

2018 рік Мистецького арсеналу у цифрах:

  • 6 виставок
  • 2 фестивалі
  • 173 550  відвідувачів 
  • 57 партнерств із мистецькими інституціями 
  • 299 екскурсій проектами, із них 159 для дітей
  • 52 спеціальні освітні проекти
  • 310 вчителів шкіл стали учасниками програм
  • 13 перформансів, концертів та театральних вистав
  • 27 подій літньої сцени 

Генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська – Люта:

«Озираючись на 2018 рік, ставлю собі запитання, чим цей рік був важливим для Мистецького арсеналу? Безумовно, своєю програмою: наприклад, ми багато уваги приділили дослідженню 1990-х років в Україні — через мистецтво, окремі постаті художнього світу, андеґраундну музичну сцену того періоду, особисті історії та спогади. І виявили, що існує суттєвий інтерес до тогочасної художньої спільноти з боку молодих глядачів — тих, для кого цей період історично близький, але які не мають його в особистому досвіді. А за браком історичних розвідок і ґрунтовних текстів про світ 1990-х виставка «FLASHBACK. Українське медіа-мистецтво 1990-х» стала справжнім відкриттям і поживою для роздумів для нашої молодої аудиторії. Цю лінію підтримали й проекти «Кирил Проценко. Палкий» і «Швидкорозчинний час». Уже в другій половині 2018 року ми зосередилися на іншій історичній лінії, а саме на постатях і феноменах українських 1920-х років, а це ще один період, що його нині бурхливо відкриває для себе літературна й художня сцена. На початку року в Мистецькому арсеналі можна було побачити виставку «Бойчукізм.  Проект «великого стилю», а наприкінці — «Курбас. Нові світи». Ми намагалися працювати з тією традицією, яка номінально добре знайома українському глядачеві, але її суть часто залишається поза увагою.»

КНИЖКОВИЙ АРСЕНАЛ

За фестиваль 2018 року Книжковий Арсенал отримав відзнаку Excellence Award  у категорії «Найкращий міжнародний літературний фестиваль» від Лондонського книжкового ярмарку.  А сам VIIІ Книжковий Арсенал відвідало понад 50 тисяч відвідувачів.

МУЗЕЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Музейна робота Мистецького арсеналу спрямована на тестування нових підходів до музейної справи — від концептуальних експозиційних рішень до запровадження сучасних стандартів збереження. 

Разом з Інститутом археології НАН України ми продовжили довгостроковий проект щодо систематизації та музеєфікації археологічних матеріалів, отриманих під час розкопок на території Мистецького арсеналу в 2005–2010 роках. Загальна кількість знахідок сягає понад 23 тисячі одиниць. Упродовж року відреставровано 7 археологічних пам’яток. Започатковано співпрацю із Кафедрою техніки та реставрації творів мистецтва НАОМА, студенти якої упродовж навчального року мають опрацювати 60 археологічних предметів із колекції Мистецького арсеналу. 

У 2018 році тривала робота з наукової атрибуції колекції мистецтвознавця та художника Ігоря Диченка, яку вдова колекціонера Валерія Вірська подарувала українському народові та яку передали на збереження Мистецькому арсеналу. Після досліджень 200 творів, що належать до колекції, включено до Музейного фонду України. 

У 2018 році Мистецький арсенал поповнив власну колекцію трьома творами сучасних художників: Кирил Проценко. «Венер’s», із серії 2007 р., «Випалювач»;  Сергій Григорян. Об’єкти з серії «Фріклектика ХХХ», 2018 р.; Гамлет Зіньківський. Інсталяція «Тягар», 2018 р.

РОЗВИВАЮЧИ НЕФОРМАЛЬНУ ОСВІТУ

Нашими освітніми програмами ми прагнемо допомогти відвідувачу зануритися в певну культурну проблематику, обміркувати, зробити власний висновок. Для цього ми адаптуємо інформацію про виставкові проекти для різних аудиторій; створюємо освітній і розважальний контент; створюємо комунікативний простір для дискусії, взаємодії та розвитку; систематизуємо, зберігаємо й поширюємо знання та досвід серед професійної спільноти. 

РОЗБУДОВУЮЧИ СПІЛЬНОТУ: КУЛЬТУРНІ МЕНЕДЖЕРИ З ДОНБАСУ

Програма професійних стажувань у Мистецькому арсеналі у 2018 році була спрямована на розвиток знань і навичок культурних менеджерів й активістів із Донбасу. Плануючи програму, ми розуміли, що культурні менеджери та активісти, які живуть і працюють поза межами столиці, відіграють важливу роль у розвитку громад і є рушіями локальних змін, але водночас майже не мають можливостей для професійного розвитку.

За результатами відкритого конкурсу до участі були запрошені 8 представниць і представників культурних ініціатив та інституцій Донецької області. Програма тривала 4 місяці й передбачала занурення в роботу Мистецького арсеналу, тренінговий курс із культурного менеджменту, знайомство з інституціями Києва та наставництво в розробці власних проектів.

Програма професійних стажувань була реалізована за підтримки проекту Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

ПІДВИЩУЮЧИ ІНКЛЮЗИВНІСТЬ

Ми продовжили розпочату ще в 2016 році справу з підвищення інклюзивності Мистецького арсеналу.  Для цього ми працювали над доступністю простору, а найважливішим напрямком 2018 року стала робота над доступністю наших програм для людей різного віку та соціального статусу, з інвалідністю та без.

Для цього ми  облаштували простір додатковими пандусами, оновили кімнату догляду за немовлятами, додали можливість для батьків брати напрокат візочки для дітей; щотижня проводили безкоштовні екскурсії, а також екскурсії для батьків із маленькими дітьми; забезпечували переклад жестовою мовою лекцій у межах виставкових проектів; залучали медіаторів і волонтерів старшого віку до роботи з відвідувачами; організовували окремі проекти й програми, пов’язані з тематикою інклюзії; залучали до співпраці організації, що працюють із темою інклюзії. 

У 2018 році ми вирішили реінвестувати частину зароблених від продажу квитків коштів і вдосконалити вхідну зону правого крила Старого арсеналу. Для цього запросили архітектора Олександра Манукьянса: відкриті історичні вікна, спеціальні місця для сидіння та відпочинку відвідувачів, просторий гардероб і кімната для догляду за немовлятами — все це тепер служить для комфорту наших відвідувачів. 

ЗАВАНТАЖИТИ ЗВІТ