ОСОБИСТІСТЬ І ОСОБЛИВЕКнижковий Арсенал

ОСОБИСТІСТЬ І ОСОБЛИВЕ

Спеціальна тема Дитячої програми Книжкового Арсеналу, традицію визначення якої ми продовжуємо вже третій рік поспіль, цього року звучить як «Особистість і особливе». Тут охопиться дуже широкий спектр речей: хто я і який/яка я є? які люди навколо мене? взаємоповага та взаєморозуміння, толерантність до іншості, соціалізація дітей з особливими освітніми потребами, дітей з інвалідністю, особливі теми в дитячій літературі та література без табу.

За сприяння Посольства Швейцарії в Україні на Книжковий Арсенал приїде незвичайна колекція Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY книжок для дітей з інвалідністю.

До добірки фахівцями IBBY включено:

  • книжки більш ніж 40 мовами спеціальних форматів, такі як шрифтом Брайля, мовою жестів, тактильні і текстильні книги, та ін.;
  • популярні книги, що зображують дітей і підлітків з інвалідністю, як персонажів літературних творів;
  • книги для дорослих із затримкою розвитку, мовними обмеженнями або труднощами читання.

Метою цієї колекції, традицію відбору якої започатковано IBBY у 1985р., є повернути суспільство у бік вивчення цих питань, представити науково-дослідні можливості з розвитку дитячої літератури та літератури для молодих дорослих у цій спеціалізованій області, ідеї, списки та різноманітність таких книжок для вчителів-практиків, батьків, вихователів і бібліотекарів, а також привернути увагу до надихаючих прикладів книжкового дизайну та створення книжок в унікальних форматах та насправді видатних книжок від авторів та ілюстраторів зі всього світу для вивчення видавцями з метою розповсюдження їх у різних країнах. Влаштовуємо дискусію навколо цих питань на тему: «Інша література. Особлива колекція». Наші партнери із Goethe-Institut в Україні та Французьского інституту організовують круглий стіл «Література для юнацтва без табу» за участю директорки Салону дитячої книги та преси у м. Монтрей Сильві Вассало (Франція), автора дитячих книжок Кристо (Франція), директорки Міжнародною бібліотеки для юнацтва у Мюнхені д-р Крістіани Раабе (Німеччина), автора романів для підлітків і молодих дорослих Крістіана Лінкера (Німеччина).

Марцін Щигельський презентує книжку, яка щойно вийшла друком у видавництві «Урбіно». «Ковчег часу» – це книжка на складну і нову для нашої підліткової літератури тему війни, варшавського гетто, яку сприймуть і підлітки, і дорослі.

В залі «Печера» разом із ГО «Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» відбудеться цикл заходів «Світ на кінчиках пальців» – про книжки для дітей із вадами зору.

У п’ятницю та неділю відбудеться дві Дуже Особливі Подорожі – екскурсії Книжковим Арсеналом для дітей та підлітків з інвалідністю в супроводі психолога і лікаря. Куратор проекту – Катя Бабкіна.

Заходи програми спеціальної теми:

21 квітня 2016, четвер

11.00 – 11.45 Зал «Печера» – Зустріч з  Катериною Бабкіною, презентація книги  “Шапочка і кит” адаптованой шрифтом Брайля для незрячих дітей.
Учасники: Катерина Бабкіна, Валентина Бутенко, Олеся Яскевич, Світлана Ходоковська.
ГО “Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей “Право вибору”

14.00 – 14.45 Дитяча сцена –  ‪Презентація проекту #‎shapochka_i_milion_na_tabletochki. Аукціон малюнків Юлії Пилипчатіної до книжки «Шапочка і Кит» – на користь онкохворих дітей. Учасники: Катерина Бабкіна, Юлія Пилипчатіна, Ірина Литовченко, Мар’яна Савка.
Видавництво Старого Лева.

15.00 -17.00. Читальний зал – #ПростірБараБуки. Інтерактивні тематичні зустрічі із цікавими особистостями для підлітків та затишні читання під ковдрою для малечі.
Простір української дитячої книги «БараБука».

16.00 – 16.45 Дитяча сцена – Просвітницький публічний проект для читачів та слухачів  «ЧитаЧАС. Цю книжку я читав у дитинстві, а тепер…» за участю Любові Якимчук, Василіси Фролової, Тараса Компанійченка, Марини Скирди.
Харківський літературний музей та соціальний проект «Дитяча площАРТка».

22 квітня 2016, п’ятниця

11.00 – 11.45 Зал «Печера» – Тренінг «Познайомся другом стань». Про виховання у дітей толерантного відношення до однолітків з важкими порушеннями зору.
Учасники: Бутенко Валентина, Пахомов Максим.
ГО «Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору».

12.00 – 12.45 Дитяча сцена – Розмова-дискусія «Право на інакшість». За мотивами книжки Андреаса Штайнгьофеля «Середина світу».
Учасники: Ірина Загладько, Оксана Була, Юлія Козловець, Світлана Паніна.
Модератор: Мар’яна Савка.
За підтримки Goethe-Institut в Україні.  Видавництво Старого Лева.

12.00 – 12.45 Зал «Печера» – Зустріч з сучасною українською казкаркою  Ларисою Ніцой. Учасники: Ніцой Лариса, Бутенко Валентина. Обговорення казок Лариси Ніцой, адаптованих шрифтом Брайля для незрячих дітей.
ГО «Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору».

14.00 – 14.45 Читальний зал – Дискусія «Інфантилізм української підліткової літератури» в рамках презентації світового бестселера Ровелла Рейнбоу «Елеанор і Парк».
Учасники: Стус (Щербаченко) Тетяна, Кандиба Оксана, Вздульська Валентина.
Видавництво Vivat.

15.00 – 15.45. Дитячі майстерні – Майстер-клас від письменниці Катерини Бабкіної та художниці Юлії Пилипчатіної: «У кожного може бути свій кит». За мотивами книжки «Шапочка і кит» Катерини Бабкіної, присвяченої дітям, які борються з онкологічними хворобами.
Видавництво Старого Лева.

15.00 -17.00. Читальний зал. #ПростірБараБуки» – Інтерактивні тематичні зустрічі із цікавими особистостями для підлітків та затишні читання під ковдрою для малечі.
Простір української дитячої книги «БараБука».

18.00 – 19.30 Дитяча сцена –  Круглий стіл «Чи про все може говорити дитяча література?»
Учасники: Директорка Салону дитячої книги та преси у м. Монтрей Сильві Вассало (Франція), автор дитячих книжок Кристо (Франція), директорка Міжнародною бібліотеки для юнацтва у Мюнхені д-р Крістіане Раабе (Німеччина), автор романів для підлітків і молодих дорослих Крістіан Лінкер (Німеччина).
Модерація: Юрко Прохасько.
Goethe-Institut в Україні, Французьский інститут в Україні.

18.00 – 18.45 Видавничий майданчик – Презентація казки Олени Осмоловської «Сонце в озері твоєму» про особливих дітей. Книжка про Дитину Сонця та дитину Дощу ілюстрована живими ляльками Ольги Бутковської.
За участю авторів проекту, а також – Валерії Кукси, Олександра Афоніна, Світлани Гаєвої, Олександри Жумайлової-Дмитровської.
Видавничий центр «12».

23 квітня 2016, субота

11.00 – 11.45 Зал «Печера» – «Казки для дорослих». Презентація книги казок незрячого письменника Василя Єрошенка.
Учасники: Патлань Юлія, Войтюк Юрій, Бутенко Валентина, Рубель Руслан.
ГО «Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору»

12.00 – 12.45 Дитяча сцена – Презентація книжки Марціна Щигельського «Ковчег часу» та зустріч із автором.
Учасники: Марцін Щигельський (Польща), Божена Антоняк, Валентина Вздульська.
Видавництво «Урбіно».

12.00 – 12.45 Дитячі майстерні – Презентація книжки Вільямса Марджері «Вельветовий кролик». Інтерактивна гра та майстер-клас від ілюстратора Олени Бугренкової.
Видавництво Vivat.

14.00 – 14.45 Дитяча сцена – «Інша література. Особлива колекція». Дискусія навколо книг з добірки Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY для дітей з інвалідністю (за підтримки Посольства Швейцарії).
Учасники: Надзвичайний та повноважний Посол Швейцарії в Україні Гійом Шойрер, заступник Посла Швейцарії в Україні Крістоф Шпеті, керівник культурних проектів Посольства Швейцарії в Україні Оксана Корніцька, дослідниця дитячої літератури, критикиня Міра Київська.
Культурна ініціатива «Букмоль», Посольство Швейцарії в Україні.

14.00 – 14.45 Зал «Печера» – Дискусія на тему «Батьківська гіперопіка, або Як виховати самостійну дитину».
Учасники: Білас Лідія, співзасновник Креативної Міжнародної Дитячої Школи, Анна Богородіченко, представник видавця.
Видавництво «Наш Формат».

15.00 -17.00. Читальний зал. #ПростірБараБуки – Інтерактивні тематичні зустрічі із цікавими особистостями для підлітків та затишні читання під ковдрою для малечі.
Простір української дитячої книги «БараБука».

18.00 – 18.45 Дитяча сцена – Дівчача проза: у полоні стереотипів  чи  поза ними. Дискусія за мотивами збірки оповідань «Чат для дівчат».
Учасники: Катерина Міхаліцина, Валентина Захабура, Галина Ткачук, Саша Кочубей,  Маша Сердюк, Альона Ярова.
Модератор: Тетяна Стус.
Видавництво Старого Лева.

18.00 – 18.45 Читальний зал – Презентація книжок для батьків німецького педагога Вольфганга М. Ауера «Миры чувств» та «Поверь глазам своим» – про здоровий розвиток відчуттів дитини та про споглядання мистецтва з дітьми.
Видавницвто «Наірі».

24 квітня 2016, неділя

11.00 – 12.45 Зал «Печера» – «Особливі казки. Подорож Шершавки.» Майстер-клас з виготовлення та використання тактильних книг.
Учасники: Олеся Яскевич, Катерина Сула.
ГО «Бачити серцем»

13.00 – 13.45 Дитяча сцена – Відкрита дискусія «Соціалізація дітей із фізичними вадами засобами сучасної книжки». Презентація книжки «Диво» Р.Дж. Паласіо.
Учасники: Наталя Марченко, Тетяна Стус (Щербаченко), Ігор Зарудко.
Видавництво Vivat.

13.00 – 13.45 Зал «Печера» – Перформанс-презентація Лариси Ніцой «Дві бабуськи в незвичайній школі або скарб у візку».
Учасники: авторка Лариса Ніцой, Світлана Трифонова, Валерій Бевзюк.
Видавництво «Самміт-книга».

14.00 – 14.45. Зал «Печера» – Презентація книги «Зіркові казки: Історії, що допомагають вірити та жити» та обговорення проблем онкохворих дітей разом з авторами казок, волонтерами та громадськими діячами.
Учасники: автор проекту Ольга Луб’яна, автори казок та громадські діячі Ксенія Шаповал, Володимир Бистряков, Римма Зюбіна, Тетяна Косолапова, Марія Бурмака.
ГО «Інститут правових досліджень і стратегій».

15.00 -17.00. Читальний зал. #ПростірБараБуки – Інтерактивні тематичні зустрічі із цікавими особистостями для підлітків та затишні читання під ковдрою для малечі.
Простір української дитячої книги «БараБука».

18.00 – 18.45 Дитяча сцена – Презентація серії «Дивовижні особистості для дітей». Вікторина для дітей.
Учасники: Ольга Іванова, Іцхак Пінтосевич.
Видавництво IPIO.

YouTube video