ЛИТОВСЬКА ІЛЮСТРАЦІЯКнижковий Арсенал

ЛИТОВСЬКА ІЛЮСТРАЦІЯ

На виставці представлені твори одинадцяти сучасних литовських ілюстраторів дитячих книжок. Цю експозицію підготовлено, спираючись на виставку Illustrarium, що пройшла 2011 року в рамках Болонського ярмарку дитячої книжки, з невеликим поповненням найсвіжіших творів. Мета цього проекту – продемонструвати найкращі на сьогодні здобутки сучасних литовських художників у галузі дитячої книжкової ілюстрації.

Сучасне мистецтво оформлення дитячих книжок у Литві, поза сумнівом, продовжує найкращі традиції литовської книжкової ілюстрації 70-х і 80-х років ХХ століття. Це знаходить своє відображення у творчості всесвітньовідомих митців Стасіса Ейдріґявічюса та Кястутіса Каспаравічюса. Ілюстрації Стасіса Ейдіґявічюса до книжки «Казки чарівниць. Литовські народні казки» – моторошні та вельми промовисті, для них характерні певні елементи естетики нонсенсу. Ілюстрації ж Кястутіса Каспаравічюса вирізняє неповторно чистий і виразний почерк, їм притаманна тонка іронія. На цій виставці представлені виконані аквареллю ілюстрації до чотирьох його книжок, перекладених багатьма мовами світу.

В експозиції домінують представники середнього покоління, які багато часу приділяють пошукові свого характерного стилю та якості мистецького образу. Еґле Ґелажюте-Петраускене своїми чорно-білими ілюстраціями чудово передає настрій повісті «Лісові діти» італійської письменниці Беатріче Мазіні. Рімантас Роля ілюструє класику литовської дитячої поезії; його творчості притаманні дотепність, іронія, виразні пластичні риси. Єва Бабілайте весь час шукає нові засоби вираження та власну стилістику, створюючи своїми монохромними ілюстраціями інтригу і дозволяючи читачеві стати співучасником змінного сюжету. Двоє інших художників, представлених на виставці, ілюструють книжки власного авторства; як і Кястутіс Каспаравічюс, вони майстерно володіють і письменницьким, і малярським арсеналом. Це Марюс Янутіс із ксилографіями до свого твору «Хробоптах: твоя перша книжка про мистецтво польоту» та Лайвіде Шальчюте з ілюстраціями до власної книжки в картинках «Чи ти боїшся промокнути?».

На виставці представлено твори й трьох митців молодшого покоління. Ілюстрації Ліни Дудайте до класики дитячої літератури – казок братів Ґрімм – яскрава й добре оцінена в 2011 році робота художниці. Написані аквареллю та нарисовані кольоровими олівцями, ці ілюстрації вирізняються обдуманим сюжетом і ретельно вимальованими деталями, у їхній композиції використано незвичний горизонт, що буквально втягує глядача в ілюстрований часопростір. Самобутніх і дещо кінематографічних персонажів представляє Раса Йоні в книжці власного авторства «Зіркове лоша та ведмедик Панда».

Останнім часом у дитячій ілюстрації все частіше звучать соціальні мотиви. У циклі ілюстрацій «Зубики, зубики, зубики», створеному за розповіддю п’ятирічної дівчинки, Кароліс Страутнекас влучно розкриває почуття багатьох литовських дітей на фоні масової еміграції їхніх батьків. Тема дитячої самотності яскраво змальована і в одному книжковому дебюті – в ілюстраціях Номеди Марченайте, уже відомої художниці та громадської діячки, до своєї першої книги «Лялька».

Виставка, безсумнівно, буде цікава глядачам різного віку й різних естетичних уподобань, а також вона дасть доволі повне уявлення про самобутність сучасної литовської дитячої ілюстрації. До речі, деякі представлені на виставці персонажі вже «відродились» і в електронних версіях дитячих книжок.

Доктор Йоліта Лішкявічене

КЯСТУТІС КАСПАРАВІЧЮС 
«Полунична днина», Вільнюс, 2007
«Садівник Флоренцій», Вільнюс, 2007
«Білий слон», Вільнюс, 2008
«Заєць Марко Великий», Вільнюс, 2008

СТАСІС ЕЙДРІҐЯВІЧЮС
«Казки чарівниць. Литовські народні казки», Каунас, 2008

ЛАЙСВІДЕ ШАЛЬЧЮТЕ
«Чи ти боїшся промокнути?», Вільнюс, 2010

МАРЮС ЙОНУТІС
«Хробоптах: твоя перша книжка про мистецтво польоту», Вільнюс, 2009

ЕҐЛЕ ҐЕЛАЖЮТЕ-ПЕТРАУСКЕНЕ
Беатріче Мазіні. «Лісові діти», Вільнюс, 2012

РІМАНТАС РОЛЯ 
«Зимові витівки. Збірка поезій», Вільнюс, 2012

ЄВА БАБІЛАЙТЕ 
Антанас Шімкус, Єва Бабілайте. «Картинки із життя бабусеньки та інших», Вільнюс, 2012

ЛІНА ДУДАЙТЕ 
«Казки братів Ґрімм», Вільнюс, 2011
«Королевич-жабеня, або Залізний Генріх»
«Негідники»
«Три прядильниці»
«Гензель і Ґретель»
«Велемудра Ельза»
«Хлопчик-мізинчик»

РАСА ЙОНІ 
«Зіркове лоша й ведмедик Панда», Вільнюс, 2010

КАРОЛІС СТРАУТНЕКАС 
«Зубики, зубики, зубики», 2011 (не опубліковано)

НОМЕДА МАРЧЕНАЙТЕ 
«Лялька», Вільнюс, 2011