Кураторська екскурсія Катерини Радченко

Січ 14 2020 Published by under

У неділю, 19 січня о 14:00, запрошуємо на останню кураторську екскурсію виставкою «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації»

Кураторка експозиції Катерина Радченко розповість про творчий і життєвий шлях Параски Плитки-Горицвіт, а також про те, як події в країні вплинули на її особистість та формування її як художниці. Також ми більше поговоримо про її фотоархів, відкриємо Параску як фотографку, яка експериментувала з друком, шукала та віднайшла свою візуальну мову. Ця екскурсія також допоможе зрозуміти цілісність експозиції та кроки її створення.

Подія відбувається у рамках освітньої програми виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації»
Розклад подій освітньої програми виставки

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

Коментарі Вимкнено до Кураторська екскурсія Катерини Радченко

Лекція «Забути не можна повернути. Де ставити кому?»

Січ 14 2020 Published by under

У суботу, 18 січня о 14:00, Олена Живкова, науковиця з Музею Ханенків, розповідатиме про драматичну долю картин із славетної колекції та про те, як музейні пошуковці знаходять і повертають (чи повертають?) культурні цінності в Україну.

Олена Живкова – заступниця генеральної директорки з науково-дослідної роботи, кураторка та зберігачка колекції європейського живопису Музею Ханенків.

«СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей» — проєкт присвячено поверненню в Україну картини «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» Михайла Паніна, а також усім, хто долучився і долучається нині до повернення культурних цінностей в Україну.

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

Коментарі Вимкнено до Лекція «Забути не можна повернути. Де ставити кому?»

Майстер-клас із ботанічної ілюстрації

Січ 14 2020 Published by under

У суботу, 18 січня о 12:00,запрошуємо вас приєднатися до майстер-класу по ботанічному живопису «Аllium», який проведе художня група “Бубновий валет”.
Художниці розкажуть про історію і розвиток жанру, потрібні матеріали і основні технічні прийоми ботанічного живопису.  Результатом майстер-класу стане створене вами з натури живописне ботанічне зображення цибулини в техніці пошарової акварелі.

Майстер-клас розрахований на дорослу непрофесійну аудиторію, на групу до 10 осіб.

Орієнтовна тривалість – 2 години.
Для участі в майстер-класі необхідно заповнити форму реєстрації: https://cutt.ly/zrxq1J5

Подія відбувається у рамках освітньої програми виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації»
Розклад подій освітньої програми виставки

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

 

Коментарі Вимкнено до Майстер-клас із ботанічної ілюстрації

Авторська екскурсія Ігоря Оксаметного

Січ 13 2020 Published by under

У середу, 15 січня о 18:30, запрошуємо на авторську екскурсію Ігоря Оксаметного виставкою «СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей».

Ми поговоримо про повернення втрачених історичних та культурний реліквій як складової державної політики України. Дізнаємось більше про діяльність відповідних державних органів по поверненню культурних цінностей за часи незалежності України та обов’язково дізнаємося про успішні історії повернення культурних цінностей додому.

Ігор Оксаметний, провідний науковий співробітник відділу музейної справи Мистецького арсеналу.

 

«СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей» — проєкт присвячено поверненню в Україну картини «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» Михайла Паніна, а також усім, хто долучився і долучається нині до повернення культурних цінностей в Україну.

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

Коментарі Вимкнено до Авторська екскурсія Ігоря Оксаметного

Кінопоказ «Портрет на тлі гір»

Січ 13 2020 Published by under

У суботу, 18 січня, о 18:00 запрошуємо на показ документальної стрічки «Портрет на тлі гір» режисера Максима Руденка (Україна, 2019).
Фільм розповідає про життя та творчість української художниці, фольклористки, етнографки, філософині, письменниці та фотографки Параски Плитки-Горицвіт. Історія фільму перетворилась на великий трансмедійний проєкт, який розпочався з архіву старих фотонегативів, випадково віднайдених у 2015 році. 
Протягом тридцяти років мешканка гірського гуцульського села Криворівня Параска Плитка-Горицвіт фотографувала людей і місце, де жила. У 2015 році художники з Києва знайшли коробку з її фотонегативами. Це історія про зв’язок сьогодення і минулого, відображеного на випадково знайдених фотографіях.

Кінопоказ відбувається в межах освітньої програми виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації». Фільм представить співавторка ідеї виставки Інга Леві. 

Максим Руденко — співавтор ідеї виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації», режисер та оператор. Вивчав фотографію та образотворче мистецтво в Академії класичної фотографії, режисуру документальних фільмів (майстерня Марини Разбєжкіної) у Школі кіно і телебачення. У 2015 році закінчив факультет операторської майстерності у Всеросійському державному інституті кінематографії (ВДІК). Після випуску повернувся в Україну, працював оператором ігрового та документального кіно. У 2016-му брав участь у майстерні для документалістів Młodzi o młodych («Молодi про молодих»).

Вхід за квитком на виставку «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» у Мистецькому арсеналі.

«Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» – це історія про власний всесвіт гуцульської мисткині Параски Плитки-Горицвіт. Фотографії, книжки, малюнки, графічні твори, скульптури й витинанки показують багатогранність творчої спадщини Параски Плитки-Горицвіт, а медіа-інсталяції та VR відтворюють побут, в якому жила і творила мисткиня.
Розклад подій освітньої програми виставки

Коментарі Вимкнено до Кінопоказ «Портрет на тлі гір»

Авторська екскурсія Максима Руденка та Інги Леві

Січ 09 2020 Published by under

У неділю,12 січня, о 14:00 запрошуємо на авторську екскурсію виставкою від Максима Руденко та Інги Леві.

Виставка «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» не тільки знайомить відвідувачів із творчим всесвітом Параски Плитки-Горицвіт, а й звертає увагу на проблему музеєфікації її спадщини. Співавтори ідеї виставки більше розкажуть про життя і творчість Параски Плитки-Горицвіт, «подолання гравітації» мисткинею, а також фотоархів, віднайдений кілька років тому у селі Криворівня.

Подія відбувається у рамках освітньої програми виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації»
Розклад подій освітньої програми виставки

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

Коментарі Вимкнено до Авторська екскурсія Максима Руденка та Інги Леві

Кінопоказ «Коляда для Параски»

Січ 09 2020 Published by under

У неділю 12 січня о 18:00 запрошуємо разом з нами дізнатися трохи більше про Параску Плитку-Горицвіт під час кінопоказу стрічки «Коляда для Параски».
Фільм, знятий вже після смерті Параски Плитки-Горицвіт, розказує про життя і творчість мисткині.

«Щось всередині затремтіло, коли ми вперше побували в хаті Параски, це неможливо осягнути. Твори вражають, вони говорять самі про себе, бо свій талант Параска адресувала простим людям, відкритим до краси, мудрості, пізнання», — говорить режисер стрічки Олег Драч.

Подія відбувається у рамках освітньої програми виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації»
Розклад подій освітньої програми виставки

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

Коментарі Вимкнено до Кінопоказ «Коляда для Параски»

Презентація оновленого NEOсвітнього простору

Січ 08 2020 Published by under

Нарешті наш оновлений NEOсвітній простір набув свого завершеного вигляду, і тепер будь-який
відвідувач від 0 і до 100+ років може знайти собі заняття до душі. Тут можна грати, творити, навчатися, читати, дивитися фільми й просто відпочивати.
Приходьте у неділю, 12 січня, та познайомтеся з новими можливостями NEOсвітнього простору!

 • 11:00Майстерні – Презентація ігрового простору PLAYSET для дітей від 0 до 4 років та їхніх батьків.
  Враховуючи дитячу потребу вивчати й досліджувати нові форми, з одного боку, та традицію авангардного мистецтва – з іншого, компанія Artycrowd розробила унікальне ігрове поле спеціально для Мистецького арсеналу. Тут буде цікаво як найменшим відвідувачам, так і юним дослідникам.
 • 12:00Бібліопростір – «Читанка для найменших» для дошкільнят від 3-х років. Захід познайомить дітей та батьків із сучасною українською дитячою літературою. Заняття проводить літературний партнер NEOсвітнього простору – проєкт підтримки дитячого читання Барабука.
 • 12:00Майстерні – NEOсвітній творчий квест для дітей 6-12 років. Квест розроблено спільно з групою активних батьків МА-МИ.
  Реєстрація на квест: https://forms.gle/uEKNtRJm9FkauTf96
 • 13:00Майстерні – майстер-клас «Фоторамка в кадрі» для дітей 6-10 років. Параска Плитка-Горицвіт використовувала різноманітні рами для того, щоб фотографувати в них людей. За допомогою аплікації, колажу та, надихаючись авангардними митцями й українським мистецтвом наїву, ми створимо дизайн власних рамок для фотографування.
  Майстер-клас проводить художниця Тетяна Митальникова.
  Реєстрація на майстер-клас: https://forms.gle/qx9oknujvoq7eHFW8
 • 15:00Бібліопростір – зустріч Підліткової ради Мистецького арсеналу. Обговорюємо роботу за минулі місяці й плани на наступний рік. Запрошуємо долучитися підлітків 13-16 років.
 • 18:00Лекторій – показ документального фільму «Коляда для Параски»(1999, реж. Олег Драч).У фільмі можна почути, як згадують Параску Плитку-Горицвіт її близькі люди та односельці, а також побачити присвячену Парасці автентичну гуцульську коляду. Показ відкриє директор фільму Олександр Чайка – арт-менеджер, директор Громадської організації Український МІМ Центр.

Коментарі Вимкнено до Презентація оновленого NEOсвітнього простору

Зустріч повернутої картини у Мистецькому арсеналі

Січ 03 2020 Published by under

Повернення полотна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» — перший результативний випадок співпраці України і США на офіційному державному рівні щодо повернення пам’яток культурної спадщини, незаконно вивезених за кордон.Запрошуємо і вас розділити з нами цю фантастичну подію. Картину можна буде побачити на виставці «СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей» до 19 січня 2020 року.

О 12:00, 4 січня, — встановлення картини в експозицію. Після того, як картина займе своє місце у виставковій залі, відбудеться пресконференція.

Учасниці:

 • Олеся Островська-Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу
 • Світлана Фоменко, заступниця Міністра культури, молоді та спорту
 • Тетяна Шапаренко, директорка Дніпропетровського художнього музею

Акредитація представників ЗМІ за посиланням.

На цей день ми також підготували спеціальну освітню програму:

 • 13:30 — авторська екскурсія директорки Дніпропетровського художнього музею Тетяни Шапаренко та керівниці музейного відділу Мистецького арсеналу Ольги Мельник.15:00
 • 16:00 — квест виставкою. У квесті можуть взяти участь діти від 7 років і дорослі, в командах до 5 учасників або поодинці.
 • 16:30— мистецька гра «Приховані значення», де учасники опиняться в ролі дослідників картини «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною»

Картина «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» зникла з Дніпропетровського художнього музею під час окупації міста у 1941 році. ЇЇ автор — Михайло Панін, перший директор Дніпропетровського художнього училища. 

Твір був серед 64 експонатів, показаних у день відкриття музею 27 квітня 1914 року, і відтоді увійшов до постійної експозиції художнього музею в Дніпрі. Після приходу до міста нацистських військ твори з постійної експозиції зникли. Вважалося, що їх, у тому числі й роботу Паніна, знищили окупанти.

Історія переміщень картини з моменту її зникнення невідома і до сьогодні. Лише згодом її слід віднайшовся — вже за океаном. З 1962 року вона зберігалась у приватному будинку в місті Ріджфілд, штат Коннектикут. Власник, ім’я якого залишається невідомим, емігрував до США зі Швейцарії в 1946 році. У 1986 році цей чоловік помер, а наступного року будинок було продано. Нові господарі, Габріела й Девід Трейсі, разом із нерухомістю отримали у власність і картину Михайла Паніна. Полотно належало подружжю Трейсі понад 30 років, доки в 2017-му Габріела й Девід не вирішили виставити твір на аукціон.

Відтоді почалась історія повернення «Таємного виїзду Івана Грозного перед опричниною» в Україну. Працівники Дніпропетровського художнього музею знайшли й відреагували на оголошення в аукціонному каталозі. Один із перших листів до аукціонного дому від музею звучав доволі емоційно: «[робота] “Іван Грозний” була в колекції художнього музею до 1941 року і була вкрадена за часів Другої світової війни. Цей факт підтверджується наявними в музеї документами. Будь ласка, зупиніть продаж цієї картини на аукціоні!!! Згідно з міжнародними правилами реституції викрадених предметів мистецтва, картина повинна бути повернена Україні». Невдовзі Федеральне бюро розслідувань США вилучило роботу, а власники твору відмовилися від прав на неї. Коментуючи ситуацію ЗМІ, Габріела й Девід Трейсі зазначали: вони щасливі від думки про те, що картина повертається туди, де має бути, а саме — в Україну.

Дніпропетровський художній музей надав американській стороні всі необхідні докази того, що робота належала музею. Це архівні матеріали та музейна облікова документація: перелік втрачених у 1941–1943 роках цінностей, міжвоєнні фотографії експозиції, сторінки книги обліку музею за період 1921–1940 років, публікації в «Короткому путівнику по музею». Збереглась і рукописна розписка про вилучення експонатів, у тому числі й роботи Паніна, німецьким офіцером. До участі в процесі повернення твору на рідну землю долучився цілий ряд українських та американських інституцій. Так, із боку України це були: Міністерство культури України, Дніпропетровський художній музей, Міністерство закордонних справ України, Посольство України в США, Служба зовнішньої розвідки України, Відділ міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Дніпропетровській області, Відділ іноземних перекладів Дніпропетровської торгово-промислової палати. З боку США: Аукціонний дім «The Potomack Сompany», Федеральне Бюро Розслідувань США, Державний департамент США, Прокуратура Округу Колумбія. Зрештою, після майже двох років копіткої роботи та з огляду на відсутність претензій інших сторін, було організовано перевезення з аукціонного дому до аеропорту у місті Нью-Йорк, потім повітряним транспортом до міста Франкфурт, звідки картина вже наземним транспортом повернулася до Києва.

Коментарі Вимкнено до Зустріч повернутої картини у Мистецькому арсеналі

Авторська екскурсія Вікторії Величко

Гру 24 2019 Published by under

У четвер, 26 грудня о 18:30 запрошуємо на авторську екскурсію Вікторії Величко виставкою «СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей».

Проблема повернення культурних цінностей є дуже важливою для суспільства та колективної пам’яті. З мільйонів втрачених під час Другої світової війни, непростим шляхом повертаються з небуття тільки одиниці культурних пам’яток. Детективні історії повернутих шедеврів та історії втрачених зібрань розкаже Вікторія Величко, історикиня, провідна наукова співробітниця відділу музейної справи Мистецького арсеналу.

«СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей» — проєкт присвячено поверненню в Україну картини «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» Михайла Паніна, а також усім, хто долучився і долучається нині до повернення культурних цінностей в Україну.

Вхід за квитком до Мистецького арсеналу.

Коментарі Вимкнено до Авторська екскурсія Вікторії Величко

Next »